Авторське право у сфері мистецтва 

05.09.2019

Нагадаємо актуальні питання сучасного мистецтва в Україні в формі питання-відповідь.

Авторське право в Україні регулюють Цивільний кодекс України, закон «Про авторське право і суміжні права».

Об'єкти авторського права в трьох напрямках: наука, література і мистецтво (в тому числі образотворче мистецтво, архітектура, прикладне мистецтво, аудіовізуальні твори, фотографія інше). Обмежень для списку немає, оскільки з'являються нові об'єкти авторського права, наприклад, комп'ютерні програми.

Будь-який твір (для прикладу, картина) є об'єктом авторського права?

Об'єктом авторського права є картина, незалежно від того, на якому рівні вона виконана, до якого виду, жанру відноситься. Робота створена людиною (дитина, дорослий, громадянин України або нерезидент), виражена в матеріальній формі. Тому малюнок дельфіна пензлем в дельфінарії не є об'єкт авторського права.

Що таке презумпція авторства?

Презумпція авторства полягає в тому, що авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Не потрібно реєстрації або інших формальностей. Автором твору вважається особа, зазначена на творі, якщо не буде доведено інше (в судовому порядку).

Прості поради, які допоможуть, в разі необхідності, підтвердити авторство на твір.

  • Публікація картини, фотографії, іншого твору з ім'ям автора в друкованих та інтернет-виданнях. З позначкою коли це було зроблено, ким та де.
  • Реєстрація авторського права. Відбувається фіксація та підтвердження авторства на державному рівні, видача свідоцтва.
  • Відправлення самому собі поштою власного твору. Цей прийом ще не такий старий, в цьому випадку штемпель з датою на конверті - це доказ того, що твір знаходився в конверті на день відправлення конверта.

Захистити ідеї можливо?

В законі зазначено, що правова охорона поширюється тільки на форму вираження твору і не поширюється на будь-які ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття тощо, навіть якщо вони містяться (описані, проілюстровані ) у самому творі. Тобто, є велике поле для творчості і вираження ідей в об'єкти авторського права.

VertiS Law Firm допомагає реалізувати сміливі ідеї щодо правового захисту сучасного мистецтва в Україні. Звертайтесь, пишіть запитання та отримайте відповіді в наступних публікаціях. 


Фото Pixabay