Експерт встановлює вартість земельної ділянки в кримінальній справі

05.08.2019

Вартість землі обраховують всі: експерти, посадовці, політики. Для адвоката при розгляді справи, визначальним є експертиза, яка встановлює ціну ділянки. А звідси вже можна говорити про склад злочину чи його відсутність та інше.

ВС звернув увагу на докази, що стосувалися вартості земельної ділянки в Постанові Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 06.03.2019 у справі №161/14348/13-к.

В кримінальній справі, в результаті злочинних дій декількох осіб, здійснена незаконна передача у приватну власність земель з резервного фонду сільської ради загальною площею 2,8022 га, загальна вартість яких на момент вчинення злочину становила 69 282,93 грн., що становить великі розміри.

Прокурор вказував на помилку кваліфікації дій засуджених не за ч. 4, а ч.3 ст.190 КК з огляду на зменшення розміру вартості майна, яким вони заволоділи шляхом обману.

ВС наголосив, що у даній справі експертами тричі були проведені оціночно-земельні будівельно-технічні експертизи для визначення ринкової вартості 26 земельних ділянок. Суд взяв за основу повторну оціночно-земельну експертизу Науково-дослідного інституту судових експертиз Мінюст України.

Експерт встановив два варіанти ринкової вартості досліджуваних земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства:

  • за умови припущення, що частина земельних ділянок не придатна для вирощування сільськогосподарських культур;
  • та за умови, що всі земельні ділянки придатні для вирощування сільськогосподарських культур.

В подальшому судом було встановлено, що земельний масив, на якому знаходилися земельні ділянки, які є предметом судового розгляду, тривалий час не оброблявся, у зв'язку з низькою родючістю цих ґрунтів, суд взяв до уваги варіант, відповідно до якого всі сумніви за ст. 62 Конституції України тлумачяться на користь особи.

ВС звернув увагу, що вартість земельних ділянок в обох варіантах експертизи не досягають визначеного кримінальним законом особливо великого розміру для кваліфікації вчинених діянь за ч.4 ст. 190 КК України.