МИСТЕЦТВО НА СТІНІ

03.10.2019
              фото pixabay
фото pixabay

Настінні малюнки стають справжніми арт-об'єктами великих міст і маленьких містечок. Часто проходять змагання, конкурси, обирають художника, замовляють стінопис на замовлення за кошти міста. Мурал є об'єктом авторського права з його ознаками: має матеріальну форму та є результатом творчої діяльності.

Цивільна справа, яку розглянув місцевий районний суд м. Києва №757/7903/15-ц в мистецьких колуарах була у всіх на слуху. 

На виставці у «Мистецькому Арсеналі» було представлено твори з колекцій художніх, історичних та археологічних музеїв України. Позивач (фізична особа) був запрошений взяти участь у виставці для створення картини безпосередньо на стіні (муралу) в приміщенні музею. У зв`язку з тим, що картина не була завершена, Відповідачем (ДП «Мистецький Арсенал») було прийнято рішення про те, що твір експонуватись не буде та відповідно стіна була зафарбована. Перед прийняттям рішення про те, що твір експонуватись не буде та відповідно його знищенням Відповідач не надав можливість Позивачу зробити її фотографію чи копію останньої версії (зображення) картини та в судове засідання цих доказів не представив.

Суд першої інстанції констатував, що порушень, визначених ст. 50 ЗУ «Про авторське право і суміжні права», встановлено не було. При цьому ст. 52 Закону надає право у разі порушення інших прав автора звертатись до суду, про відшкодування моральної шкоди. На користь Позивача суд стягнув грошову компенсацію.

З розвитком такого виду мистецтва outside, потрібно в формі договору узгодити відносини між власником стіни і художником, щоб захистити мурал та права на нього.

Адвокати компанії Vertis Law Firm надають повний комплекс послуг в сфері авторського права та допомагають захистити права на художній твір.