STREET ART

07.10.2019
фото pixabay
фото pixabay

Закон України "Про авторське право і суміжні права" охороняє особисті немайнові права і майнові права авторів та їх правонаступників, пов'язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва - авторське право, і права виконавців, виробників фонограм і відеограм та організацій мовлення - суміжні права.

Вуличне мистецтво оточує нас, з'являються нові кольори на будинках міста. Мурал є результатом творчої діяльності та має певну матеріальну форму, тому він також захищається авторським правом.

Щодо порушення цих прав, то воно виражається в знищенні та неправомірному відтворенні.

В практиці є справа, коли творці вуличного графіті звернулися в центральний суд штату Каліфорнія. В заяві йшлося про те, що Роберто Каваллі використовував їх малюнки як принт в колекції модного одягу, зроблені в Сан-Франциско, тим самим порушивши права власності художників.

Щодо знищення муралу, тут для автора не великий вибір захисту. Перед знищенням об'єкта, власник будівлі чи стіни зобов'язаний запропонувати автору викупити те, на чому зображений мурал (як правило за вартістю фарби і цегли).

А також перед знищенням муралу власник стіни повинен попередити автора і дозволити йому зробити останнє фото твору.

Хвиля малюнків на фасадах будинків прокотилася Україною. Інколи навіть місцеві ради приймають положення про те, як «прикрашати» місто. Незмінним для захисту художника - це укладати договір з власником будівлі та підписувати свої роботи. З часом власник може змінитися, але якщо будуть координати автора (ім'я, псевдонім, e-mail), то буде можливо віднайти творця й запропонувати варіанти до знищення чи зафарбування об'єкту мистецтва.