СУДОВА ПРАКТИКА

24.10.2019
фото pixabay
фото pixabay

Суд захищає права авторів та відшкодовує грошові кошти за встановлені порушення.

У справі № 755/14110/15-ц 20.06.2018 року Верховний Суд розглянув касаційну скаргу.

За обставинами справи, Відповідач здійснював господарську діяльність, де було зафіксовано факти публічного показу та розповсюдження наступних товарів: двох картин, що є видозміненими репродукціями (копіями) картин Позивача. Факт продажу зазначеного товару підтверджується товарним чеком, а також відеофіксацією порушення авторського права. Позивач зазначила, що не надавала дозволу на використання своїх творів образотворчого мистецтва.

Просила стягнути з Відповідача на її користь суму компенсації у розмірі 55 120,00 грн.

Відповідач заперечував проти позову та зазначав, що примірники творів не є контрафактними та створені іншою особою, а тому відсутні порушення прав Позивача.

Суд першої інстанції відмовив в задоволенні позову, посилався на те, що спірні картини, що реалізовувались ФОП, не містять зазначення автора, що за наявними доказами в справі не дозволяє встановити приналежність Позивачу як видозмінені репродукції картин та визнати зазначену продукцію контрафактною. Картини не є розповсюдженням об'єктів авторського права Позивача, а є твором, авторські права на який належать третім особам.

Рішенням апеляційного суду скасовано рішення першої інстанції та ухвалено нове. Стягнуто з ФОП на користь Позивачки 24 360,00 грн. компенсації.

Суд апеляційної інстанції виходив із того, що твори образотворчого мистецтва (картини), автором яких є Позивач, та картини, які перебували на реалізації у Відповідача, виконані в однаковому стилі, мають спільний сюжет, схожих персонажів та подібні назви. Наявні відмінності у способі виконання не є такими, які впливають на можливість візуального сприйняття картин таким чином, ніби вони є результатом творчої праці окремих осіб, а тому Відповідачем порушено авторські права Позивача.

Касаційний суд погодився з позицією апеляційного суду та залишив оскаржуване судове рішення - без змін, оскільки його ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.