Як змінити своє життя у 2021 році!?

26.01.2021

  03 листопада 2020 року Верховна рада прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо права фізичної особи на зміну по батькові».

    Вже від 01.01.2021 вказаний закон набрав чинності, чим доповнив статтю 295 Цивільного кодексу України та статтю 149 Сімейного кодексу України положеннями, які дозволяють фізичній особі змінювати не лише своє прізвище та (або) ім'я (що вже передбачено чинним законодавством), а й по батькові.

    Відтепер діти, яким виповнилось шістнадцять років, мають право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім'я, та (або) по батькові.

  А що з фізичними особами, які не досягли шістнадцяти років?

  Вони теж мають на це право, якщо досягли чотирнадцяти років та мають згоду від батьків. Згода має бути від двох батьків, але:

  • якщо другий з батьків помер
  • визнаний безвісно відсутнім
  • оголошений померлим
  • визнаний обмежено дієздатним, недієздатним
  • позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини або якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження
  • якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері

           то дозвіл може бути від одного з батьків.

   Звичайно є і підстави, які слугують для відмови у змінені:

  • здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;
  • наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;
  • офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;
  • подання заявником неправдивих відомостей про себе.

   Таким чином стає зрозуміло, хто має право на зміну свого прізвища та (або) власного ім'я, та (або) по батькові. Які для цього є умови, та за яких підстав можуть бути відмови.

    Які документи треба мати та який порядок змінення прізвища та імені?

   Щоб змінити ім'я або прізвище дитини, необхідно подати заяву в органи ДРАЦС за місцем проживання дитини. Відразу зазначу, що зміна ПІБ - платна послуга. Якщо ви вперше змінюєте ПІБ, то заплатити доведеться 5 гривень 10 копійок, при повторній зміні - 51 гривню.

     До заяви додаються:

  • Заява про згоду батьків або опікуна на зміну прізвища або імені дитини
  • свідоцтво про народження дитини.
  • довідка з місця проживання дитини.

  Таким чином Верховна рада України розширює можливості громадян та надає вільні права щодо самовираження людини і громадянина. 

        Стажер Назар Жовталюк